Broarna längs väg 25 växer fram

Byggnationen av Österleden i Växjö på väg 25 fortgår i ett högt tempo. Mark- och Energibyggarna har farten uppe och håller hög kvalitet i byggnationen. Flertalet av broarna ska smyckas med effektbelysning och färgglada gabionmurar. 

Daniel och Oscar var på besök för att bevittna gjutningen av en av de större broarna. De fick även möjlighet att besöka övriga broar i projektet där vissa redan är gjutna, vissa armeras och vissa redan trafikeras. Det är roligt att vara på plats och se broarna bli till verklighet!

Trafikverket bygger tillsammans med Växjö kommun en ny trafikplats vid Fagrabäck och en ombyggnation av Österleden på väg 25. Mark- och Energibyggarna är anlitad som entreprenör och vi på Inhouse Tech har nöjet att få konstruera de broar och stödkonstruktioner som ingår i entreprenaden. Totalt är det 10 broar och en stödmur. 

För en video över hur trafikplatsen vid Fagrabäck blir, tryck här.

Gjutning pågår!